هسته های پژوهشی

 

گروه و هسته های پژوهشی مختلف که در دانشکده مهندسی مواد درحال فعالیت می باشند

 

قطب علمي فناوري­هاي نوين در صنعت فولاد

وزارت علوم، تحقيقات و فناوري در نظر داشته تا با تشكيل  قطب علمي فناوري­هاي نوين در صنعت فولاد، بتواند يك عامل محرك توسعه­اي در جهت ارتقاي علمي صنعت فولاد كشور ايجاد نمايد. در اين راستا دانشکده مهندسي مواد دانشگاه صنعتي اصفهان با برخورداري از يک سري ظرفيت‌هاي بالقوه نظير در اختيار داشتن اساتيد مجرب، تجارب حاصل از پروژه‌هاي علمي-کاربردي در صنعت فولاد، همکاري‌هاي علمي و ارتباط‌هاي مؤثر در سطح بين‌المللی، امکانات و تجهيزات پژوهشي و  نیز  نزديکي آن به مهمترين و بزرگترين مراکز صنعت فولاد کشور باعث گرديده تا بتواند امتياز قطب علمي فناوري‌هاي نوين در صنعت فولاد را به خود اختصاص دهد. خدمات قابل ارائه توسط این گروه بصورت زیر است:

-        تحقيق و توسعه در رابطه با فن­آوري­هاي نوين در صنعت آهن و فولاد

-        بررسي و تحقيق در زمينة رفع مشكلات موجود در صنعت آهن و فولاد

-        فراهم آوردن زمينه­هاي لازم جهت انتقال دانش و علوم جديد به تحقيقات صنعتي و كاربردي

-        برگزاري سمینارها و كارگاه­هاي آموزشي در سطح ملی و بین المللی

-        برگزاری دوره­های آموزشی برای مهندسین صنایع فولاد کشور

 

گروه تحقيقاتي بيومواد و مواد دندانی

هدف از تشكيل گروه تحقيقاتي بيومواد و مواد دنداني طراحي و اجراي پژوهش­هاي بنيادي و كاربردي جهت دستيابي به علم و فناوري ساخت و تهيه بيومواد، ارزيابي و تعيين خواص بيومواد، شناسايي و انتخاب بيومواد براي كاربردهاي متفاوت در بدن انسان است. اين گروه قادر به اجراي پژوهش­هاي مورد نظر و ارائه خدمات علمي– تحقيقاتي است. از جملة اين خدمات مي توان به موارد زير اشاره نمود:

-        اجراي پژوهش­هاي كاربردي هدف دار براي نيل به اهداف خاص در زمينه بيومواد و مواد دنداني به سفارش از صنعت يا مراكز پزشكي، بهداشتي- درماني.

-        مشاوره، طراحي تست و  انجام آزمون مطلوب و مورد نياز محققان و صنعتگران فعال در زمينه بيومواد و مواد دنداني

-        ارزيابي كيفي محصولات بيومواد و مواد دنداني تجارتي توليد شده در داخل و يا خارج كشور و مشاوره در راستاي ارتقاي كيفي اينگونه محصولات توليدي

-        تدوين استاندارد بيومواد، تجهيزات پزشكي و تلاش براي استانداردسازي مواد و وسايل مصرفي

-        تأمين دانش فني و توسعة فناوري براي طراحي و ساخت بيومواد پيشرفته، ساخت اندام­هاي مصنوعي و وسايل توانبخشي

-        مشاوره، طراحي و نظارت بر پياده­سازي سيستم­هاي مديريت كنترل و تضمين كيفيت براي واحدهاي توليدي بيومواد

-        برگزاري كارگاه­هاي آموزشي، دوره­هاي آموزشي كاربردي و آموزش­هاي حين كار براي واحدهاي توليدكننده بيومواد و تجهيزات پزشكي

 

گروه تحقیقاتی مواد دانه ای

گروه مواد دانه ای با هدف انجام پروژه های تحقیقاتی و صنعتی از طریق انجام شبیه سازی های اتمی و مولکولی در سال ۱۳۸۷ در دانشکده مهندسی مواد دانشگاه صنعتی اصفهان با مدیریت دکتر مسعود پنجه پور تاسیس شد. تحقیقات این گروه با روش های شبیه سازی اتمی  دینامیک مولکولی و مونت کارلو و با بهره گیری از سیستم های پردازش موازی مبتنی بر سی پی یو و جی پی یو و در زمینه های مبانی فیزیکی مواد انجام می شود. بررسی های انجام شده در زمینه های استحاله، رفتار مکانیکی مواد، سنتز مواد پیشرفته مهندسی، نفوذ و.... در مقیاس نانو و نیز شبیه سازی رفتار سیالات و انتقال حرارت در نانو لوله ها منجر به چاپ مقالات بسیار در مجلات معتبر علمی شده است. در حال حاضر این گروه فعالیت خود را در زمینه های سنتز مواد پیشرفته و رفتار سیالات و انتقال حرارت در مواد متخلخل ادامه می دهد.

 

گروه تحقيقاتي انجماد و ريخته ­گري

این گروه در دو شاخه انجماد و ریخته­گری، که از شاخه­های مهم مهندسی متالورژی می باشد، فعالیت 
می­کند. از آنجا که ریخته­گری زمینه کاربردی فرآیند انجماد می­باشد، ایجاد ارتباط بین این دو شاخه جهت تولید قطعات مهندسی با کیفیت بالا الزامی است. هدف اصلی این گروه انجام تحقیقات بنیادی، شبیه­سازی فیزیکی و ریاضی فرآیندهای ریخته­گری و انجماد و نیز تحقیقات کاربردی در زمینه­های تکنولوژی تولید قطعات ریختگی (فلزات آهنی و غیر آهنی) با کیفیت مطلوب می باشد. خدمات قابل ارائه توسط این گروه بصورت زیر است:

-         مشاوره و ارائه طرح­های تحقیقات در جهت آشنائی صنایع با تکنولوژی­های نوین تولید قطعات ریختگی و رفع عیوب خطوط تولید موجود

-         انجام پروژه­های شبیه­سازی مدل­های فیزیکی و ریاضی فرآیندهای انجماد و ریخته­گری و برگزاری دوره­های آموزشی مرتبط با صنایع 

 

گروه تحقيقاتي متالورژي استخراجي و سنتز مواد پيشرفته

گروه تحقیقاتی متالورژي استخراجي و سنتز مواد پيشرفته با هدف ایجاد بسترهای مناسب برای انجام تحقیقات بنیادی و کاربردی با تشکیل گروه­های تحقیقاتی اعم از جذب و سازماندهی نیروهای با تجربه و فارغ­التحصیلان مقاطع تحصیلات تکمیلی تشکیل یافته است. هدف اصلی این گروه ارتباط موثر و دینامیک بین این گروه و صنایع مختلف از جمله صنایع فولاد کشور است. خدمات قابل ارائه توسط این گروه بصورت زیر است:

-         انجام خدمات مشاوره ای در زمینه­های استخراج فلزات

-         طراحی فرآیندهای متالورژیکی مورد نیاز صنایع کشور

-         تحقیقات کاربردی در توسعه مواد اولیه و تکنولوژی­های تولید آهن و فولاد

-         تحقیقات کاربردی در زمینه گسترش تکنولوژی تولید مواد پیشرفته

 

گروه تحقيقاتي پوشش ­هاي پليمري

هدف از تشکیل این گروه تحقیقاتی، دستیابی به فناوری­های نوین جهت تهیه پوشش­های پلیمری یرای کاربردهای مختلف می باشد. در این راستا تحقیقات کاربردی در رابطه با روش­های مختلف پوشش­دهی پلیمری به عنوان پوشش مقاوم به خوردگی و محافظ زیر لایه­های فلزی در محیط­های خورنده انجام می­گیرد. خدمات قابل ارائه توسط این گروه بصورت زیر است:

-         مشاوره در انتخاب و تولید پوشش­های پلیمری مناسب برای مقاومت در برابر خوردگی در صنایع مختلف

-         انجام تست­های لازم در رابطه با ارزیابی­های کیفی و مشخصه­یابی پوشش­های پلیمری

-         برگزاري كارگاه­هاي آموزشي و دوره­هاي آموزشي براي واحدهاي صنعتی مختلف

گروه تحقيقاتي خوردگي

گروه تحقیقاتی خوردگی و حفاظت به منظور انجام پروژه­های تحقیقاتی ینیادی و کاربردی و نیز مشاوره در زمینه بررسی علل خوردگی و روش­های کنترل و کاهش آن در صنایع مختلف تعریف گردیده است. هدف اصلی این گروه ایجاد تشکیلات لازم برای انجام پروژه­های تحقیقاتی خارج از دانشگاه، تقویت و گسترش ارتباط با صنایع مختلف به خصوص صنعت نفت و گاز و نیز صنایع وابسته نظیر صنایع شیمیایی و پتروشیمی می باشد. خدمات قابل ارائه توسط این گروه بصورت زیر است:

-         مشاوره، طراحي تست و  انجام آزمون­های خوردگی استاندارد مورد نیاز صنایع مختلف

-         انتخاب، شناسائی و ارزيابي كيفي مواد از لحاظ مقاومت به خوردگی

-         ارزیابی مقاومت به خوردگی پوشش­های مقاوم به خوردگی و  توسعه آنها

-         طراحی و ارزیابی سیستم­های حفاظت کاتدی و آندی

-         برگزاري كارگاه­هاي آموزشي و دوره­هاي آموزشي براي واحدهاي صنعتی مختلف

 

زمينه­هاي تحقيقاتي و پژوهشي:

پايرومتالورژي، ريخته­گري، انجماد، خوردگي، بيومواد و نانوبیومواد، جوشكاري، متالورژي سطح، پوشش­ها، متالورژي پودر، اكسيداسيون در دماي بالا، هايدرومتالورژي، سراميك­ها، شكل­دهي فلزات، آلياژسازي مكانيكي، روش­هاي نوين آناليز مواد و ...